Австралискиот тенисер Ник Кирјос се повлече од турнирот во Мајорка, соопштија денеска организаторите.

„Ник Кирјос го повлече своето име од листата ученици на турнирот во Мајорка поради повреда“, објавија организаторите на својот Твитер профил.

Кирјос кани дојде до финалето на Вимблдон во кое беше поразен од Србинот Новак Ѓоковиќ.

„Австралиецот кој неколку денови тренираше на терените на Мајорка не е во можност да настапи“, прецизираа организаторите.