Утринава стартуваше новата сезона во НБА-лигата и тоа со две дерби пресметки во Западната конференција. Шампионот Денвер ја почна одбраната на титулата со триумф над Лејкерс, а Феникс како гостин го совлада Голден Стејт.
Денвер уште на стартот поведе со 18 поени предност и го контролираше резултатот до самиот крај а победа против гостите од Лос Анџелес со 119-107. Никола Јокиќ ја отвори сезоната со трипл-дабл, 29 поени, 13 скока и 11 асистенции, а имаше и голема помош од Џамал Мареј со 21 поен и Кентавиус Калдвел Поуп со еден помалку. Во својата 21.сезона во НБА, Леброн Џејмс имаше 21 поен за Лејкерс.
Девин Букер и Кевинд Дурент го предводеа Феникс до победа од 108-104 на гостувањето кај Голден Стејт. Букер имаше 32 поени, додека Дурент запиша 18 поени и 10 скока за Санс. Кај Вориорс, очекувано, најмногу се истакна Стеф Кари со 27 поени.