Никола Јокиќ паузираше на последните два натпревари кои ги одигра Денвер поради повреда на задната ложа, но рано утрово се врати во акција и го постигна клучниот кош за победа на својот тим.

Српскиот центар забележа нов трипл-дабл во НБА лигата и го предводеше Денвер до тесна победа на гостувањето кај Њу Орлеанс, оставрена со резултат 98:99.

Со своите последни поени, Јокиќ го постави конечниот резултат и го заврши мечот со 25 поени, 11 скокови и 10 асистенции, па по поразот од Оклахома, Нагетси се вратија на победничките патеки.

За разлика од Денвер, Далас продолжи со својот голем пад во формата и загуби и од Вашингтон, дури и во ситуација кога Лука Дончиќ имаше брилијантно издание.

Словенецот забележа 41 поен, 15 скокови и 6 асистенции, но тоа не се покажа како доволно за триумф над „волшебниците“. Вашингтон славеше на гостувањето во тесен меч со 126:127.

Индијана – Чикаго 116:110
Мајами – Бостон 98:95
Њујорк – Кливленд 105:103
Њу Орлеанс – Денвер 98:99
Далас – Вашингтон 126:127
Феникс – Шарлот 128:97
ЛА Лејкерс – ЛА Клиперс 115:133