Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа и нејзината колешка Чагла Бујукакчај беа подобри од Џеси Ани и Елена Малигина со 6-3, 3-6 и 10-6 во полуфиналето на турнирот во Лиепаја, Летонија.

Ѓорческа и Бујукакчај го добија првиот сет со убедливи 6-3, меѓутоа во следниот нивните противнички им вратија со идентичен резултат (6-3), по што пласманот во финале се решаваше во третиот сет каде што беа подобри македонската тенисерка и нејзината колешка.

За титулата на турнирот во двојки ќе се борат против подобриот пар меѓу Дарја Семенистаја и Даниела Висман, односно Вивиан Хејзен и Валерија Стракова.