Шокантно видео покажува како руските трупи изгледаат како да ги егзекутираат своите колеги војници додека се обидуваат да побегнат од бојното поле, тврдат украински извори.

Видеото снимено од украински беспилотни летала и објавени на онлајн платформата за пораки Телеграм, покажува како тројца руски војници насочуваат оружје во правец на најмалку седум другари и наводно пукаат.

Бруталната снимка се појави кога Украина ја засили својата контраофанзива, при што силите на Киев тврдат дека ослободиле најмалку седум села на линијата на фронтот – додека руските војници гинат бегајќи низ сопствените мински полиња.

Исто така, има извештаи за повлекување на руските трупи додека Украина ги пробива одбранбените линии на Москва, а голем број други видеа објавени на интернет се чини дека покажуваат десетици војници како трчаат низ полињата додека ги напуштаат своите позиции.

Последниот клип најпрво беше објавен на каналот наречен „Побарај си го своето“, проект создаден со поддршка на Министерството за внатрешни работи на Украина за споделување фотографии од руските напаѓачи заробени или убиени во Украина, за да им помогнат на нивните роднини да ги идентификуваат.

Видеото од 14 секунди ги прикажува тројцата вооружени руски војници како се појавуваат од дрворедот и се соочуваат со војниците кои се повлекуваат кои трчаат кон нив преку област на отворен терен, обележана со траги од возила.

Војниците кои бегаат изгледаат исцрпени, едвај можат да стојат. Може да се види како некои ги испуштаат шлемовите на земја додека го гледаат појавувањето на триото.

Но, брзо, сцената се менува. Тројцата руски војници туркаат двајца војници кои бегаат назад и пукаат со пушките во воздух како предупредување.

Некои од војниците кои бегаат паѓаат на земја и почнуваат да лазат на другата страна.

Но, додека го прават тоа, тројцата војници се чини дека отвораат оган.

Двајца војници паѓаат на земја. Потоа на снимката не се гледа како се движат.

Како што завршува клипот, се гледаат тројцата Руси како се движат меѓу паднатите тела, навидум проверувајќи дали има знак на живот.

Од снимката не е јасно дали војниците во бегство се убиени, повредени или само им било кажано да легнат на земја.

Украинската независна информативна агенција (УНИАН) во понеделникот соопшти дека ја потврдила автентичноста на видеото, објави „Киев пост“.