По долго време, 93-годишниот актер Џин Хекман е снимен во јавноста. Хекмен се повлече од актерството пред речиси две децении, па ретко бил виден.

Актерот е снимен во Санта Фе, Ново Мексико, каде што живее во последните неколку години. Снимен е како ужива во брза храна, по што се упатил до бензинска пумпа, а потоа се посветил на работа во својата градина. Се чини дека Џин сè уште е во добра форма.

Неговата последна филмска улога беше во комедијата „Добредојдовте во Муспорт“ од 2004 година, покрај Кристин Барански. На 7 јули 2004 година, Хекман даде интервју со Лари Кинг во кое рече дека нема планови за нови филмски проекти и дека верува дека неговата актерска кариера е завршена. Години подоцна, тој го потврди своето пензионирање додека го промовираше својот трет роман „Бегство од Андерсонвил“ во 2008 година.

Во 2011 година, новинарите на GQ го прашаа дали некогаш ќе сними друг филм, на што Хекман одговори: „Ако можам да го снимам во мојата куќа, можеби, без никој да ме прекине, можеби со личност или две околу мене“.

Хекман ја започна својата актерска кариера пред речиси 70 години кога се приклучи на Playhouse Пасадена. Во 1971 година, тој ја освои наградата Оскар за најдобар актер за неговиот портрет на њујоршкиот детектив Џими Попај Дојл во „Француска врска“. Во 1978 година, тој го играше Лекс Лутор во Супермен.

1990-тите му го донесоа неговиот втор Оскар, освојувајќи го за најдобра споредна машка улога за неговиот портрет на садистичкиот шериф Бил Дагет во „Непростено“ од 1992 година.

Тој ја заокружи таа деценија глумејќи во Narrow Margin (1990), Geronimo: An American Legend (1993), The Firm (1993), The Chamber (1996), Wyatt Earp (1994), The Quick And The Dead (1995), Crimson Tide (1995), Get Shorty (1995), Absolute Power (1997), The Birdcage (1996) и Enemy Of the State (1998).

Тој исто така беше активен во раните 2000-ти со улоги во Зад непријателските линии (2001), Грабеж (2001), Жирито во бегство (2003), па дури и го освои Златниот глобус за најдобар актер.