Филмот е базиран на сценарио на Николас Мартин, кој е и продуцент на филмот заедно со Мајкл Кун и Џејн Хукс. Заплетот ќе го следи животот на контроверзната премиерка Голда Меир, но главниот фокус ќе биде на војната во Јом Кипур, кога Египет и Сирија го нападнаа Израел на Јом Кипур, најсветиот еврејски празник, во октомври 1973 година.

Заедно со Мирен, во филмот глумат и Лиев Шрајбер, кој го играше американскиот државен секретар Хенри Кисинџер, и Камил Котин, која ја играше Лу Кадар, долгогодишниот личен асистент на Меир. Во филмот играат и Рами Хојбергер, Лиор Ашкенази, Ели Пирси, Ед Стопард, Ротем Кеинан, Двир Бенедек, Доминик Мафхам, Бен Каплан, Кит Ракузен и Ема Дејвис.

Голда оваа година се прикажува на Берлинскиот филмски фестивал, но мислењата на критичарите се поделени. Филмот моментално има оценка од 42% на Rotten Tomatoes врз основа на 12 критики и оценка од 51 од 100 на Metacritic врз основа на 7 критики. Сепак, рејтингот може да се промени откако филмот ќе стане достапен за пошироката публика.

Снимањето на филмот не помина без контроверзии. Многумина се пожалија на изборот на Хелен Мирен во улогата на Голда Меир бидејќи актерката не е Еврејка. Според „Гардијан“, една од критичарите била еврејската актерка Морин Липман. „Сигурна сум дека таа ќе биде одлична во улогата, но факт е дека на Бен Кингсли никогаш не би му било дозволено да го глуми Нелсон Мандела. Такво нешто не треба ни да се помисли“, изјави Липман.

Дистрибутери на филмот се Bleecker Street и ShivHans Pictures, а премиерата ќе биде на 25 август оваа година.