Колумбиската актерка Софија Вергара го прославува својот 51 роденден во Италија, а следбениците на социјалните мрежи ги воодушеви со завидна линија.

– Се будам во Италија на мојот роденден, сè уште сум здрава, полна со соништа и енергија (освен што ме болат колената), но сепак полна со радост. Ви благодарам на сите – напиша Вергара.

Инаку, актерката ја започна својата кариера во раните 2000-ти кога емигрирала во Соединетите Американски Држави. По убиството на нејзиниот брат во 1998 година, Софија одлучила дека сака да избега од лошиот живот.

Кариерата како модел ја започнала кога фотограф ја забележал на плажа, а потоа снимала телевизиски реклами.

Најголемата улога ја доби во 2009 година во серијата „Модерно семејство“, каде ја глумеше сопругата на богат човек, Глорија Причет.

Актерката неодамна објави фотографија во костим за капење по повод нејзините 30 милиони следбеници на социјалните мрежи и ги воодушеви своите фанови.