Ракометната репрезентација на Македонија го запиша и вториот пораз на двомечот со Португалија во квалификациите за ЕП 2024,  на гостувањето во Порто загубивме  со убедливи 32-27.

Македонија имаше сили за квалитетни 25 минути во кои одиграа рамноправно со Португалија која сепак покажа дека е подобар противник. 

Филип Кузмановски блесна со десет погодоци, пет  постигна Серафимов.

Македонија  ја очекуваат дуели  на гостински терен против Луксембург и пред своите навивачи со Турција.