Македонската ракометна машка репрезентација денеска претпладне (11.30 часот), со специјален чартер-лет ќе летне кон Краков, каде што утре ќе го почне настапот на Светското првенство (СП), кое годинава се игра во Полска и Шведска.

Избраниците на селекторот Кирил Лазаров прво ќе ги одмерат силите против Норвешка (21 часот), в недела ќе играат против Холандија (18 часот), а во вторник против Аргентина (18 часот).

Примарна цел за жолто-црвените е пласман во следниот круг во Катовице, за што ќе ни биде потребно да го избегнеме само последното место во прелиминарната група.