Поранешниот премиер на Израел, Нафтали Бенет, беше неочекуван посредник во раните недели од инвазијата врз Украина, станувајќи еден од ретките западни лидери кои се сретнаа со претседателот Владимир Путин за време на војната, кога тој отпатува за Москва минатиот март.

Иако се чини дека напорите за посредување на Бенет направија малку за да се стави крај на крвопролевањето што продолжува до ден-денес, неговите забелешки, во интервјуто објавено на интернет доцна во саботата, фрлија светлина на дипломатијата зад сцената и напорите да се доведе конфликтот до брз епилог во првите денови.

Во петчасовното интервју, во кое се осврна на многу други теми, Бенет рече дека го прашал Путин дали има намера да го убие украинскиот претседател Володимир Зеленски.

– Прашав „Што е со ова? Дали планираш да го убиеш Зеленски?“. Тој ми рече „Нема да го убијам Зеленски“, а потоа му реков „Морам да разберам дека ми даваш збор дека нема да го убиеш Зеленски“. Рече: „Нема да го убијам Зеленски“.

Бенет рече дека потоа му се јавил на Зеленски за да го информира за ветувањето на Путин.

„Слушај, излегов од средбата, нема да те убие“. Тој прашува: “Дали си сигурен?” Реков „100 отсто нема да те убие“ – рекол Бенет, пренесува АП.

Бенет рече дека за време на неговото посредување, Путин го отфрлил ветувањето дека ќе бара разоружување на Украина, а Зеленски ветил дека нема да влезе во НАТО.

Бенет, кој беше премиер нешто повеќе од шест месеци кога избувна војната, неочекувано се втурна во меѓународната дипломатија откако го стави Израел во непријатната средина меѓу Русија и Украина. Израел ги гледа своите добри врски со Кремљ како стратешки во справувањето со заканите од Иран, но тој се усогласува со западните земји и исто така се обидува да покаже поддршка за Украина.

Но, се чинеше дека неговите мировни напори пропаднаа и неговото време на власт беше краткотрајно. Владата на Бенет, идеолошки разновидна унија што го испрати актуелниот премиер Бенјамин Нетанјаху во краток политички егзил, пропадна летото поради внатрешните борби. Бенет се повлече од политиката.