Тинејџер (15) од Австралија пукал со пиштол во приватно училиште во Перт.

Службите за итни случаи беа повикани на „инцидент со огнено оружје“ во Баптистичкиот колеџ Атлантис Бич во Ту Рокс, северен Перт, нешто пред пладне во средата.

Во меѓувреме е уапсен млад човек, ученик во училиштето. Немаше повредени.

Видно вознемирени ученици, вклучително и мали деца, беа видени како брзаат во прегратките на родителите кои чекаат по неколку застрашувачки часови заробени во училиштето.

„Слушнавме полициски сирени и потоа слушнавме викање“, изјави еден студент за Nine News.

Едно вознемирено момче, Рајли (14), изјави за The West Australian дека неговиот учител ги заклучил учениците во кујнски шкаф додека се одвивал инцидентот. Неговата мајка истрчала во училиштето откако добила порака од наставникот дека слушнале пукотници на паркингот, а децата втрчале и мислеле дека тоа е шега.

Но, кога сфатиле дека е посериозно, се забарикадирале во кујнскиот шкаф, вели наставничката. Мајката додаде дека нејзиниот истрауматизиран син во четврток нема да оди на училиште. Областа останува затворена за јавноста.

Претходно, инспекторот Џеф Десанжес ги увери загрижените родители и заедницата дека значителен број полицајци се уште се на терен. „Немаме извештаи… дека некој е повреден“, рече тој, додавајќи дека полицијата продолжува да соработува со училиштето во врска со инцидентот.

Портпаролката на полицијата за „Дејли мејл Австралија“ изјавила дека во моментов нема извештаи за повредени и дека се работи за „инцидент кој е во тек“.

Сите околни бизниси, вклучително и дневен центар, исто така беа затворени по инцидентот, а околината на училиштето останува затворена.

Атлантис Бич Баптистички колеџ е приватно, едукативно баптистичко училиште.