Пријателите на познатиот актер Морган Фримен предупредуваат дека тој е во критична состојба и дека ослабел 25 килограми. Според „Дејли Стар“, извори блиски до актерот велат дека тој е во критична состојба, а исто така велат дека изгубил 25 килограми, што многумина го споредиле со неговото неодамнешно појавување на настанот Ocean’s Sea Change.

„Морган сè уште е еден од најтешките луѓе во Холивуд, но тој има неверојатни болки. Има болки кога станува од стол, па дури и кога само ја движи раката. Најчесто страда во тишина“, вели еден од изворите.

Покрај тоа, овој 86-годишен актер неодамна мораше да го одложи службеното патување во Европа поради инфекција. Сепак, неговиот претставник тврди дека тврдењата на пријателот се лажни и дека актерот е добро.

Потсетуваме, Морган во 2008 година преживеа тешка сообраќајна несреќа во која му остана парализирана левата рака. Затоа тој носи ракавица за компресија за да се осигура дека крвта продолжува да тече во неговата дланка.

Освен тоа, му била дијагностицирана и хронична фибромијалгија, која вклучува болки во мускулите и коските, придружени со замор и проблеми со меморијата.