Поранешната лидерка на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која се повлече од функцијата претходно оваа година, стана Дама со една од највисоките почести во земјата.

Премиерот Крис Хипкинс во понеделникот го објави назначувањето за да го одбележи државниот празник Роденден на кралот, при што Ардерн меѓу 182-та добитници доби различни почести за нивниот придонес во земјата.

„Откако служеше како премиер од 2017 до 2023 година, Дама Џасинда Ардерн добива признание за нејзината услуга на Нов Зеланд за време на некои од најголемите предизвици со кои се соочи нашата земја во модерното време“, се вели во соопштението на Хипкинс.

„Водечкиот одговор на Нов Зеланд на терористичките напади во 2019 година и на пандемијата „Ковид-19“ претставуваше периоди на интензивен предизвик за нашиот 40-ти премиер, за кое време видов од прва рака дека нејзината посветеност на Нов Зеланд остана апсолутна“, изјави Хопкинс.

Хипкинс потекнува од истата партија како и Ардерн, Лабуристичката партија, и ја наследи како лидер.

На Ардерн со ова и се доделува титулата Голема придружничка на Новозеландскиот Орден за заслуги. Орденот за заслуги, основан во 1996 година, се доделува на оние од која било област кои извршиле „заслужна служба за круната и нацијата“ или кои се познати по нивната „еминенција, таленти, придонеси или други заслуги“, според владина страница.

Во изјава за подружницата на Си-Ен-Ен, Радио Нов Зеланд (РНЗ), Ардерн рече дека е „неверојатно понижена“ од ова признание.

„Бев во два ума околу прифаќањето на ова признание“, рече таа. „Толку многу од работите низ кои поминавме како нација во последните пет години се однесуваа на сите нас, а не на една индивидуа.  Но, го слушнав тоа кажано од толку многу луѓе,  кои јас ги охрабрував да ја прифатат честа низ годините. И така, за мене ова е начин да се заблагодарам – на моето семејство, на моите колеги и на луѓето кои ме поддржаа да ја преземам најпредизвикувачката и најнаградувачката улога во мојот живот“, изјави Радерн.