Поранешната НБА ѕвезда која своевремено беше 11 пик на драфтот, Теренс Вилијамс е уапсен и осуден на 10 години затвор поради измама со здравствено осигурување, објави ЕСПН “.

Според информациите, поранешниот играч на Бостон, Сакраменто, Њу Џерси и Хјустон, во договор со стоматолози од Калифорнија и Вашингтон, фалсификувал медицински извештаи и незаконски присвоил околу пет милиони евра.

– Како кошаркар заработивте многу пари, но ги потрошивте сите и сега се обидовте незаконски да присвоите тоа што не ви припаѓа, за што сте одговорни – изјави судијата Валерија Капрони по изрекувањето на пресудата.

Вилијамс го призна делото за кое е обвинет, па следните 10 години ќе мора да ги помине зад решетки.

Неговиот случај беше дел од пошироката истрага што доведе до кривична пријава против 18 поранешни играчи на НБА.