Партизан со 88-80 ја совлада Црвена звезда и поведе со 1-0 во финалната серија од АБА лигата која се игра во три добиени.

Црно-белите почнаа моќно, уште во првата четвртина создадоа позитива од 13 разлика, во вториот период дојдоа и до највисоки 22 поени предност, на полувремето се замина со 56-36 за Партизан.

Во финишот од мечот Црвена звезда успеа да дојде на -5, беше 85-80 за Партизан, но црвено-белите немаа моќ за пресврт, на крајот црно-белите славеа со 88-80.

Ледеј со 24 поени беше најдобар во составот на Партизан, Пантер реализираше 19, кај Црвена звезда Добриќ постигна 17 поени, Капацо 15.

Вториот меч се игра во четврток со почеток од 20 часот.