Да, сексот (како и гушкањето, бакнувањето и сето тоа) е важен фактор за хармонијата на вашата врска, но интимното време со партнерот е прекрасно и за вашето физичко здравје. Погледнете го бројот на калории што би можеле да ги согорите правејќи ги следните „романтични“ активности, придружени со стручни совети како да го максимизирате ефектот на согорување калории.

Бакнување: 68 калории на час

Се сеќавате како на самиот почеток на вашата врска не можевте да ги држите усните една од друга 30 минути? Експертите препорачуваат доколку сте престанале да го правите тоа, да почнете одново. „Ако бакнежот е енергичен и вклучува допирање, можете да согорите до 90 калории на час“, вели Џеја Кингсбах, сексолог од Лос Анџелес. Таа охрабрува користење на понеконвенционални методи на бакнување: „Нека мажот легне на грб и обидете се да прави склекови, секогаш кога сте долу бакнувате го, а потоа станете. Склекови согоруваат 171 калории за 30 минути“.

Соголување: 8+ калории

Можеби не размислувате многу да се соблечете кога сте интимни со партнерот, но еден италијански истражувач сепак решил да размисли и открил дека само со соблекувањето може да согорите 8 до 10 калории. Открил дека мажот кој се обидува да извади градник со уста може да согори до 80 калории. Еве еден совет – не брзајте да се соблечете. Соблекувањето нека биде дел од љубовната игра.

Масажа: 80+ калории на час

Кој не би имал ништо против да добие добра масажа? Но, ако вие сте тој што прави масажа, можеби ќе добиете дополнителен бонус за да го израдувате вашиот партнер – согорени калории! Излегува дека масажата може да го зголеми пулсот, што му помага на вашето тело да согорува калории. Клучот овде е темпото – колку побавно, толку подобро. Можеби изгледа контраинтуитивно, но докажано е дека побавната, подлабока масажа не само што е повозбудлива, туку и делува на повеќе мускули.

Секс: 144+ калории за половина час

Сигурно знаевте дека сексот е вежбање, но дали замисливте дека половина час тркалање во кревет со љубовникот може да го изгори чоколадото со кое претеравте по вечерата? За да согорите што повеќе калории, сексот треба да биде топол и долготраен. Додадете малку воздишки и стенкање – тоа се дополнителни 18-30 калории! Позите исто така се важни. Ако сте на врвот, обидете се да ги движите колковите. Ако сакате да согорите до 207 калории за 30 минути, обидете се да се сквотите над него и да се движите горе-долу.

Орален секс: 100 калории за половина час

Еве нешто што не го слушате секој ден – давање орален секс може да биде исто толку ефикасно како и вежбањето на вкрстен тренер. Ако сакате да согорите повеќе калории, сексолозите препорачуваат неколку работи – склекови (да, додека го правите тоа!), поза на штица и секакви други јога пози.

Танцување: 103 калории за половина час

Малку валкано танцување – дури и со облека на себе – може да биде одличен тренинг за вас и вашиот партнер. Тоа можат да го потврдат сите парови кои земаат часови по танц и потоа „пробуваат“ дома. Бавните танци се добри, но обидете се да го забрзате темпото и да додадете неколку изненадувања – бакнување, гризење вратот – за навистина добар тренинг.

Склекови: 238 калории за половина час

Тополот прес може да биде најинтензивниот тренинг. Зошто? Бидејќи, според д-р Карл, исчекувањето може значително да го зголеми пулсот. Колку повеќе разиграна, толку подобро.