Италијанската дива Моника Белучи денес е меѓународно етаблирана актерка. Родена на 30 септември 1964 година во Чита де Кастело, таа ја започна својата кариера во светот на модата, а потоа се фокусираше на филмот.

Во 1988 година се пресели во европскиот центар на модата Милано на покана на агенцијата „Елит модел“, воспостави соработка со дизајнерите Доминик Долче и Стефано Габана и подоцна стана заштитно лице на нивниот бренд.

Влезе во светот на филмот на почетокот на деведесеттите години, а улогата Малена ѝ донесе светска слава.

Нејзината филмографија е богата со филмови снимени од најголемите режисери и заедно со големи ѕвезди. Италија, Франција, САД… Белучи соработуваше со најголемите.

Медиумите потсетуваат на рекордите на Моника Белучи.

Таа е првата Италијанка на која ѝ била доверена улогата на кума на филмскиот фестивал во Кан (2003), а воедно е и прва нефранцуска личност која за божиќните празници го вклучи осветлувањето на Шанзелизе. Моника е и редовен член со право на глас на Академијата за филмски уметности и науки, која одлучува за победниците на „Оскарите“.

Моника Белучи работеше со некои од најголемите режисери на нашето време.

Што се однесува до италијанските режисери, тие ја обожава, меѓу другите, Џузепе Торнаторе за Malèna и „Baarìa“, Габриеле Мучино за Ricordati di me, Марко Тулио Џордана за Sanguepazzo.

За Моника Белучи, Франција е нејзиниот втор дом. Од француските филмови во кои често глумеше со нејзиниот поранешен сопруг Винсент Касел, се сеќаваме: „Апартман“, „Пактот на лупите“, „Астерикс и Обеликс: Мисија Клеопатра“, „Неповратно“ (L’Appartement, Le Pacte des loups, Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre, Irréversible).
Моника Белучи го освои и Холивуд.

Френсис Форд Копола беше првиот американски режисер кој ја ангажира Моника Белучи, таа се појави во „Дракула на Брам Стокер“ во 1992 година.

Потоа следуваа „Под сомневање“ на Стивен Хопкинс, „Матрикс повторно вчитан“ и „Матрикс револуции“ на режисерите Лана и Лили Вачовски, библиската драма на Мел Гибсон „Страдањата на Христос“ во кој ја портретира Марија Магдалена, „Таа ме мрази“ на Спајк Ли, „Браќата Грим“ на Тери Џилијан, и „Спектре“ од серијалот за Џејмс Бонд.

Ретката комбинација на совршено лице и волшебно тело ѝ ја донесе титулата секс-симбол и важи за една од најубавите жени во светот.

Уметнички пар и во приватниот живот – со Винсент Касел

Што се однесува до приватниот живот на Моника Белучи, секако најпозната и најдолготрајна врска беше со нејзиниот колега Винсент Касел, со кого стапи во брак во 1999 година, а се разведе во 2013 година.

Двојката има две ќерки Дева и Леони. Дева почна да го следи патот на својата мајка, работејќи во светот на модата. Додека беа заедно, Моника и Винсент глумеа заедно во бројни филмови.

Италијанската дива има 58 години. Возраста е само бројка бидејќи актерката и понатаму е една од најубавите жени во светот.