Првата сезона на „Wednesday“ го зафати Нетфликс откако беше премиерно прикажана на 23 ноември, лесно соборувајќи ги рекордите. Тоа беше најгледаното шоу кај нас цели шест недели, а сега со сигурност можеме да кажеме дека стана културен феномен.

Со оглед на тоа што базата на обожаватели на серијата продолжува да расте, Нетфликс почна да споделува детали од зад сцената и открива како серијата оживеа – и тешко е да се поверува во магијата со специјалните ефекти што се појавија во снимањето на сцените на The Thing.

Thing, жива распарчена рака која е дел од семејството Адамс од цртаниот филм од 1930-тите, игра прилично голема улога во серијата на Тим Бартон. Кога Wednesday е испратена во академијата Nevermore, нејзиниот татко Гомез му наложува на Thing да внимава на нејзината безбедност. Но, Wednesday, која многу брзо го фаќа нејзиниот „шпион“, го вовлекува Thing во нејзините истраги и двајцата стануваат вистинско детективско дуо.

– Многу работи ги сакам за „Wednesday“, но апсолутно го САКАМ Thing , толку многу што ја носам оваа мала капа – напиша еден обожавател на Твитер, додека други го нарекоа „најслаткиот лик“ и „ѕвездата“ на целата серија.

И зошто да не, кога сликите од зад сцената се толку зачудувачки. Тие фотографии откриваат дека Thing, за која многумина мислеа дека е целосно CGI анимација, всушност ја играл вистински актер по име Виктор, кој исто така е магионичар.

Виктор и главната актерка Џена Ортега ги снимиле сите сцени заедно, а Виктор главно носел сино боди, кое било потребно за снимање сцени со специјални ефекти. Единствениот дел од неговото тело што е изложен е неговата рака. Но, најчесто тој морал да се вози на количка за камерата, да клечи зад Џена или да стои во многу непријатни пози.

Фановите насекаде го фалат Виктор не само за овие непријатности, туку и за фактот што успеа да му даде толку многу емоции на својот лик. Толку многу е кажано само со една рака.

„Тоа е навистина тежок процес, бидејќи треба да покажете емоции со рака која нема глас или преводи“, изјави Виктор за Entertainment Tonight претходно овој месец.

– Многу е тешко да се покажуваат емоциите преку рака. Знам дека многу луѓе нема да разберат, но кога ќе ја видат сезоната, ќе сфатат.