Македонската кошаркарска репрезентација денеска (од 18 ч.) треба да го одигра натпреварот од петтото коло, со Словачка, во претквалификациите за пласман во квалификациите за настап на Европското првенство (ЕП) во 2025 во Летонија, Кипар, Финска и во Полска. Овие претквалификации во групата Д ќе завршат в недела, во Осло, каде што Македонија ја очекува и меч со Норвешка (од 18 ч.). Во август лани Македонија во Скопје ја победи Словачка со 79-75, а во ноември Норвешка со 58-36, во Гевгелија.
Македонските репрезентативци од вторникот се во Левице и одработија неколку тренинзи во салата (капацитет 2.000 гледачи) каде што ќе се игра дуелот со Словачка.

Победникот од секоја од трите претквалификациски групи ќе игра во квалификациите за ЕП 2025, заедно со Кипар, кој автоматски се квалификува како еден од кодомаќините на континенталниот шампионат. Преостанатите осум репрезентации ќе имаат уште една шанса за влез во квалификациите за ЕП 2025, откако заедно со четирите селекции елиминирани во првата фаза од претквалификациите ќе играат во третиот циклус претквалификации, од каде што, пак, четирите најдобри ќе играат во квалификациите, каде што вкупно треба да настапат 32 репрезентации (на ЕП 2025 треба да играат 24).
За пласман во главните евроквалификации, на црвено-жолтите ќе им биде потребна барем уште една победа од претстојните две средби. Во случај две репрезентации да имаат ист број бодови прво решава меѓусебниот резултат.

ГРУПА Д
Словачка – Македонија 18 ч.
Данска – Норвешка 19 ч.

ТАБЕЛА
Македонија 4 4 0 8
Норвешка 4 2 2 6
Словачка 4 2 2 6
Данска 4 0 4 4