Холивудскиот актер Кијану Ривс и се врати на рок кариерата. Актерот повторно се приклучи на групата „Догстар“, која ја основа во 1991 година како басист.

Пред повеќе од триесет години, Киану основал рок бенд со Роберт Мејлхаус, кого го запозна во продавницата и се зближија со хокејот. Подоцна се приклучија Брет Домроуз и Грег Милер, а групата беше многу активна до 2002 година. Покрај бројните настапи во живо, тие имаа и два албума. Првиот албум „Нашиот мал визионер“ беше издаден во 1996 година, а во 2000 година го објавија „Среќен крај“.

Во 90-тите, Киану, кој бил басист и придружен вокал, почна да се пробива во Холивуд, а за да ја продолжи својата актерска кариера, а групата се распадна.

„Догстар“ повторно се обедини по пауза за настап на музичкиот фестивал BottleRock Napa Valley во мај оваа година, а во вторникот го отсвиреа својот прв солистички концерт по повеќе од 20 години во The Roxy во Лос Анџелес. На концертот тие го претставија новиот сингл ‘Everything Turns Around’ и го најавија албумот ‘Somewhere Between the Power Lines and Palm Trees’.

„Догстар“ планира и турнеја од 25 шоуа во Северна Америка и Јапонија. Кијану еднаш зборуваше за напуштање на бендот. Тој рече дека се чувствува лошо за другите музичари, за кои смета дека биле осудени затоа што биле вклучени во неговиот спореден проект.