Покрај својата историја, Македонија нуди и можности за секакви авантури кои сигурно ќе им дадат на посетителите незаборавно искуство.

Македонија е земја позната по своите високи планини и богата историја. Сместена во Југоисточна Европа, оваа земја во близина на Грција и Бугарија била населена со луѓе уште од античко време. Дури се вели дека било место на античка Пајонија, кое било кралство населено со тракиски народ.

Во текот на својата историја, областа, која сега е Македонија, доживеала неколку војни и низ неа поминале многу народи, вклучувајќи ги Грците, Персијците, Римјаните. Ова ја направи земјата едно од историски најбогатите места во светот.

Покрај својата историја, Македонија нуди и можности за секакви авантури. Списокот на работи што треба да се направат во оваа земја е бесконечен. Затоа е создадена оваа листа на најдобри работи што треба да се направат во Македонија, за патниците да можат најдобро да го искористат своето ограничено време таму.

10. Доживејте незаборавна винска турнеја во Македонија

Историјата на виното во Македонија оди многу назад во историјата, бидејќи во земјата се пронајдени докази за остатоци од грозје од неолитот. Во текот на римскиот и отоманскиот период, овој регион, сега познат како Македонија, бил популарен за производство на вино и останува еден од најголемите производители на вино денес.

Со толку долга и интересна винска историја, искусувањето на винскиот туризам во оваа земја е задолжително, бидејќи ќе биде незаборавно искуство. Вински тури се достапни низ целата земја за оние кои го бараат ова искуство.

Тиквешкиот вински регион е дел од земјата што треба да се посети за да се ужива во најдобриот вински туризам. Тој е најголемиот регион за производство на вино во земјата и се состои од неколку винарници кои се секогаш отворени за да им овозможат на посетителите незаборавно искуство со дегустација на вино.

9. Уживајте во авантурите на отворено во кањонот Матка

Патниците кои се упатуваат кон Македонија и сакаат возбудливи авантури на отворено во природа треба да го имаат на ум кањонот Матка. Овде има можности за широк спектар на авантури, од пловење до истражување пештери, кајак, планинарење и риболов. Областа има и некои средновековни манастири кои патниците ќе сакаат да ги истражуваат. Тоа е совршена дестинација за да се упатите доколку сакате да побегнете од градскиот живот и да поминете некое време во природа.

8. Уживајте во некои авантури во Националниот парк Маврово

Националниот парк Маврово е област во Македонија која опфаќа кањони, густи шуми и езера. Тој е најголемиот национален парк во земјата и е одлично место за уживање во некои авантури на отворено. Во Националниот парк Маврово има можности за скијање, планинарење и возење велосипед. Овој парк исто така е богат со многу видови животни и птици, а нуди и возбудливи можности за скијање во текот на зимата.

Покрај природните дарови, овој парк има и неколку интересни историски локалитети како манастирот „Свети Јован Бигорски“ (Јован Крстител) и потопената црква „Свети Никола“, која може да се види само во лето.

7. Пробајте го вкусот на храната на земјата

Деталното истражување на храната во Македонија е нешто што треба да се направи. Немојте само да одите во ресторан и да јадете што и да е на менито. Земете водич или направете листа на најдобрата храна во земјата што треба да ја пробате при посетата. Ова е одличен начин да дознаете повеќе за историјата на храната на земјата.

Пред креирањето на листата, интересно е да се знае дека кујната на Македонија е под влијание на балканската кујна, која е комбинација на европски и азиски вкусови. Очекувајте многу зеленчук, месо и зачини во повеќето јадења.

Во таа листа на храна, не заборавајте да ги вклучите овие бидејќи се најпопуларни во земјата.

Зелник: македонска пита најчесто исполнета со некои или сите овие состојки – сирење, спанаќ, месо и јајца.
Лутеница: македонско уживање кое се користи како намаз за јадење леб или јадења со месо.
Сарма: варени листови од зелка полнети со мешавина од месо и зачини.

6. Гледајте го градот од врвот на планината Водно

Македонија има многу планини, но кога станува збор за неверојатни погледи, планината Водно е на врвот на листата. Највисоката точка на планината е позната како врвот Крстовар, а нејзината висина е околу 1066 м. Од оваа точка ќе се добие непречен поглед на градот Скопје и околната котлина. За да се стигне до Водно, треба да се возите со жичарница, а патувањето е неверојатно живописно.

5. Истражете ги античките локалитети на земјата

Секое кралство што стигнало до Македонија оставило некој вид трага со која ќе се сеќаваме на нив, а посетата на некои од овие места е одличен начин да дознаете повеќе за историјата на оваа област пред да стане Македонија. Некои популарни антички локалитети што треба да се посетат во Македонија ги вклучуваат:

Скопско кале: тврдина првпат изградена од Византијците во 6 век.
Скупи: древен римски град кој датира од вториот век пр. н. е.
Тумба Маџари: Праисториска населба која датира од неолитскиот период.
Хераклеја Линкестис: антички град изграден од Филип II Македонски во четвртиот век пр. н. е.

4. Видете ги манастирите и историските споменици на земјата

Посетата на тврдините во Македонија е само еден дел од истражувањето на богатата историја на оваа област. Потоа, патниците треба да ги проверат и манастирите и многуте споменици кои потсетуваат на минатото на земјата. Некои популарни манастири и споменици што треба да ги проверите ги вклучуваат:

Манастир „Свети Наум“: манастир основан во 905 година. Овој манастир е особено убав поради неговата локација покрај Охридското Езеро, каде што е опкружен со густи шуми и има неверојатен поглед на езерото.
Манастир „Свети Јован Бигорски“: манастир во Маврово посветен на Јован Крстител.
Милениумски крст: еден од најголемите христијански крстови во светот со висина од 66 стапки, сместен на надморска височина од 1.066 метри на врвот на планината Водно.

3. Посетете го Скопје

Македонија има повеќе од 30 градови и повеќе други населени места, сите со своја историја и пејзажи. Посетата на секоја од овие дестинации вреди бидејќи сите имаат нешто интересно да понудат, но бидејќи не може да се посети секој град и место во земјата, едноставно може да се започне со Скопје, а потоа да се продолжи кон другите градови.

Скопје е главен град на државата и затоа треба прво да се посети. Овој град е најстариот во земјата и еден од најстарите градови во светот. Тој е исто така најголем културен, политички и економски центар на земјата. Во Скопје ќе се најдат неколку историски места и атракции како Старата скопска чаршија и тврдината Кале.

2. Посетете го Охрид

Охрид е познат по својата неверојатна езерска глетка и богатата историја. Ова е место каде што можете да истражите некои историски локалитети или да уживате во храната додека добивате импресивен поглед на Охридското Езеро кое се наоѓа пред градот. Охрид има изобилство цркви (вкупно 365), а има и манастири, кафулиња и ресторани. Само прошетка низ овој град и неверојатните глетки е незаборавно искуство.

1. Посетете ги Битола и Крушево

Битола, вториот по големина град во државата, е уште едно место кое вреди да се посети во Македонија. Овој град е неверојатна историска и културна дестинација исполнета со византиски цркви, џамии, отомански бањи и повеќе кафулиња и ресторани. Тоа е одлично место за учење на историјата на земјата и уживање во луксуз.

Исто така, патниците треба да се обидат да го посетат и Крушево. Иако е мал град, има шарм што другите поголеми градови го немаат. Тоа е мирно и историско место, а исто така има неверојатни планински предели. Крушево беше едно од првите места каде што започна борбата за независност од Отоманската Империја, а посетата е можност да се дознае повеќе за таа историја.