Во текот на ноќта во парискиот регион избувнаа протести и немири, откако полицијата застрела 17-годишник кој не успеал да запре кога наредила сообраќајната полиција.

Видеото кое кружи на социјалните мрежи покажува како полицаец вперува пиштол кон возачот на автомобил, пред да се слушне пукање. Автомобилот потоа удира во знакот „стоп“.

Тинејџерот, именуван како Нахел, починал од рани од куршум во градниот кош и покрај интервенцијата од итната помош.

Полицаецот обвинет дека пукал во него е приведен поради обвинение за убиство.

Убиството предизвика серија протести во вторникот вечерта во Нантер, областа западно од Париз каде што беше убиен тинејџерот. Околу 31 лице беа уапсени по нередот.

Нахел е вториот човек оваа година во Франција кој е убиен во полициско пукање за време на прекин на сообраќај. Минатата година на ваков начин загинаа рекордни 13 лица.

Според француските медиуми, полицијата тврдела дека тинејџерот го возел својот автомобил кон нив со намера да ги повреди.

Но, снимката објавена на интернет и потврдена од новинската агенција АФП кажува поинаква приказна. На неа се гледаат двајца полицајци до возилото. Еден од нив го вперува оружјето кон возачот низ прозорецот и пука додека тој се обидува да тргне со возилото.

Агенцијата, исто така, јавува дека едно лице на видеото може да се слушне како вели „ќе бидеш застрелан во глава“ – но не е јасно кој го кажува тоа.

Во автомобилот за време на пукањето биле уште двајца – еден побегнал, додека друг, исто така малолетник, бил уапсен и задржан од полицијата.

Инцидентот предизвика гнев и неред во текот на ноќта, со запалени автомобили и корпи за ѓубре, а полицијата употреби солзавец за да ги разбие демонстрантите, од кои некои подигаа барикади во текот на ноќта.

Властите отворија две одделни истраги по смртта на тинејџерот – една за можно убиство од страна на јавен службеник, а друга за одбивање на возачот да го запре возилото и наводниот обид да убие полицаец.