Континенталниот дел на САД го погоди најстудениот ветер некогаш забележан и температура од минус 77 степени Целзиусови во Њу Хемпшир, објави метеоролошката служба, додека речиси 100 милиони луѓе во Северна Америка се под товарот на арктичкиот студ, пренесе Би-Би-Си.

Американската национална метеоролошка служба објави дека ледените налети на ветерот на планината Вашингтон во Њу Хемпшир во петокот предизвикале студ од минус 77 степени Целзиусови, што е најниската температура досега забележана на таа планина, пренесува Танјуг.

Речиси 100 милиони луѓе низ североисточниот дел на САД и Канада се погодени од екстремно ниски температури, а властите предупредуваат дека смрзнатини може да настанат за помалку од 10 минути.

Властите ги повикаа жителите од Манитоба, Канада до Мејн, САД, да го ограничат времето поминато на отворено до сабота. Комбинираниот ефект на ветер и студ се очекува да донесе најниски температури од 1980-тите во Мејн, Нова Англија, како и во Квебек и делови од источна Канада.

Во Бостон беше прогласена вонредна состојба поради студот, а државните училишта беа затворени.

Ниските температури ги зафатија и среднозападните американски држави Мичиген, Висконсин, Индијана, Илиноис и Охајо.

Екстремно ниски температури погодија и делови од Канада: поголемиот дел од Квебек и цела Онтарио, како и делови од Манитоба, а Торонто во петокот забележа температура од минус 29 степени Целзиусови.

Падот на температурите беше предизвикан од силниот арктички фронт што се протега од канадските поморски провинции до централните делови на САД. Најмалку 11 лица загинаа во невремето во јужниот дел на САД од понеделникот.

Имаше осум смртни случаи во Тексас, две во Оклахома и еден во Арканзас. Повеќе од 250.000 луѓе останаа без струја во петокот вечерта во Тексас, Арканзас, Мисисипи, Тенеси и Њујорк.