Фотографиите на Бред Пит од трибините за време на финалето на Вимблдон не престануваат да кружат на Интернет и да ја воодушевуваат јавноста. Холивудскиот актер во декември годинава ќе го прослави 60-тиот роденден, а изгледа барем 20 години помладо. Мажите во доцните 30-ти и раните 40-ти би му позавиделе на неговиот шарм, сексипилност, но и на неговата форма и младост.

На социјалните мрежи често може да се прочитаат коментари дека Бред нашол начин да го запре времето и да старее наназад, исто како и неговиот лик во познатиот филм „Необичниот случај на Бенџамин Батон“.

Но, заедно со комплиментите, се поставуваат и прашањата: „Како е воопшто можно ова?“. Иако патот отсекогаш изгледал феноменално, јасно е дека во последните неколку месеци се‘ уште делува посвежо и помладо од порано. Едно е сигурно – сигурно има помалку брчки! И додека пластичната хирургија е првата асоцијација, во исто време тој изгледа „недопрено“, односно на неговото лице воопшто не се гледаат траги од естетски корекции. Бред само изгледа како да се вратил неколку години наназад!

Експерт открива, по какво магично стапче посегнал Бред Пит, па изгледа вака? Докторката Нада Максимовиќ, специјалист по пластична, естетска и реконструктивна хирургија, открива што всушност славниот 59-годишник му направил на лицето, па успеал да го „замрзне“ времето.

Кога ги гледаме фотографиите на Бред Пит од пред неколку децении, забележуваме мали промени кои го водат до зачуван убав и машки изглед денес.

Да почнеме од површината на кожата до подлабоките слоеви и од горната третина на лицето, па надолу.

Дефинитивно се грижи за текстурата на кожата, бидејќи како маж, не верувам дека отишол на Вимблдон со неколку слоеви подлога и коректор. Со добра генетика, потребна е добра нега на кожата дома и добри креми со широк спектар UV заштита за надворешни услови. Има и посети на доктор по естетска медицина и неинвазивни процедури: ласери, хемиски пилинг и микроиглички. Знаеме дека русокосите и синооките секогаш изгледаат помлади, но тие се повеќе склони кон фотооштетување, на што Бред секако е изложен во Лос Анџелес. Како прво, јас го признавам тоа за добра локална нега на кожата.

Кога ги гледаме фотографиите од претходно, забележуваме мала заобленост на контурите на лицето, која со текот на времето исчезнува и добива покоцкаст изглед. Ова се случува затоа што нашето масно ткиво се намалува со текот на времето, а еден дел од масните перничиња на лицето почнува да се спушта. Ако се гледаме на средната маса на лицето и на јаболчната коска при насмевка, во претходните години преовладуваше средната маса, а пределот на јаболчницата беше минимално изразен, што е нормално за машката физиономија на лицето. Потоа, со возраста, кај Бред се појавуваат варијации во средната третина од лицето. Набргу потоа се појавува волумен во пределот на јаболчниците при насмевка, што е често случај со дермалните филери за волумизација на лицето кои се инјектираат директно во коската, а средната маса на лицето се враќа, што заедно му даваат освежен изглед.

Фините брчки на лицето, таканаречените „мемориски линии“ се екстремно слаби во последните снимки, омекнати, веројатно со гореспоменатата нега и можеби со некој колагенски стимулатор и дермален хијалуронски филер за површно вбризгување.

Да не заборавиме на ботоксот… Познато е дека актерите не смеат да претрпат екстремни естетски промени поради изразот на лицето, но како некој што им вбризгува ботокс на многу актери од Балканската сцена, можам да кажам дека секогаш имаме мали тајни за дозирање на ботулински токсин… Овие количини се сосема доволни за да се намали мимиката, да се спречи продлабочување на брчките, но не и да се даде „замрзнат“ изглед. Кај него гледаме мимикрија во пределот меѓу веѓите и во фронталната регија веднаш над споменатото, но не и претераното збрчкање на челото и фамозното намуртување. Дефинитивно е искористена помала количина на ботулински токсин.

Регионот на образите, кај нас познат како букал, порано имаше многу фини мемориски линии и оние познати дупчиња, но сега се коригира или со дермални филери или со добар стимулатор на колаген.

Кога подобро ќе го погледнам видеото (особено кога јаде чипс), забележувам дека изразите на лицето во периоралниот регион (регионот околу усните) и менталниот регион (регионот на брадата) се значително намалени, што исто така може да да биде предизвикана од инјектирање ботокс. 

Бидејќи го спомнав губењето на маснотиите на лицето, кое најчесто се јавува во пределот помеѓу џвакалните мускули и брадата, морам да забележам дека Бред нема проблем со тоа. Поради оваа причина, верувам дека тој бил подложен на некои од методите на суспензорно кревање, на пример конци или, во последниот случај, мини лифтинг на долната третина од лицето што не остава премногу видливи лузни, се со цел да се зачуваат оние познати остри контури на неговата долна вилица.

Сè на сè, доста суптилно, но со конечен резултат главно испеглана кожа и покоцкаст облик на лице. Можам да кажам дека само регијата околу очите, која е кандидат за блефаропластика, ја дава што се однесува до возраста.

Секако, мислам дека целта на Бред била да го задржи свежиот изглед на средовечен маж и успеал во тоа“, анализира д-р Нада Максимовиќ.