Ирскиот актер со продорно сини очи, Килијан Марфи (47), познат по улогите на лоши момчиња, криминалци и бескрупулозни типови, зад сцената е сосема поинаков – тој е семеен човек, кој ги држи својот брак и двата сина далеку од очите на јавноста.

Измислената приказна за Томи Шелби во култната серија Peaky Blinders на ирскиот актер со продорно сини очи, Килијан Марфи, му донесе армија лојални обожаватели, кои и денес го следат во чекор.

Но, улогата на Томи Шелби е зад него, а Килијан сега е ѕвезда на еден од најгледаните и најзборувани филмови за 2023, Oppenheimer, на режисерот Кристофер Нолан.

За улогата на физичарот кој ја измисли атомската бомба, Роберт Опенхајмер, критичарите веќе му предвидуваат многу награди, а можеби и Оскар.

Но, актерот познат по улогите на лоши момчиња, криминалци и бескрупулозни типови, зад сцената е сосема поинаков. 

Тој е семеен човек, кој ги држи својот брак и двата сина далеку од очите на јавноста.

Килијан е роден во Корн, Ирска, во 1976 година.

Светската јавност дозна за него на почетокот на 2000-те години, кога се појави во филмовите Disco Pigs и 28 Days Later

Глумеше и во Girl with a Pearl Earring, Batman Begins, Inception и Dunkirk.

Во филмот Breakfast on Pluto од 2005, Килијан се трансформира во жена и доби пофалби за својата глума.

Но, вистинската слава ја стекна со улогата во серијата за ирското мафијашко семејство Шелби, Peaky Blinders.

Килијан е во брак со актерката Ивон Мекгинис од 2004 година.

Се запознале на еден од концертите на неговиот рок-бенд The Sons of Mr Green Genes во 1996 година. Oттогаш се заедно.

Тие имаат две деца, синовите Малахи (17) и Аран (16).

И покрај тоа што е посветен сопруг и татко, Килијан скоро 10 години, во поголемиот дел од времето, беше одвоен од семејството.

Поради снимањето на серијата Peaky Blinders тој беше по шест месеци годишно на локација и далеку од фамилијата.

Токму затоа, кога не снима, актерот скоро и да не излегува од дома и се обидува да го надополни изгубеното време.

„Да се најде рамнотежа помеѓу работата и приватниот живот е вистинска борба. Но, имам неверојатна сопруга и не би можел да го сторам тоа без неа и нејзиното разбирање“, изјави тој во едно интервју.

Кога не работи, Килијан сака да готви со сопругата и да се дружи со своите тинејџери.

Вели и дека не сака да излегува многу бидејќи го мрази вниманието што го добива.

„Секогаш ми е мило да разговарам со фановите, но не ги сакам папараците кои бараат можност за фотографирање“, рече тој во интервју.

Семејство Марфи од Лондон се пресели во Даблин во 2015 година.

За Килијан, ова е една од најдобрите одлуки што ги донеле со сопругата.

„Децата се на одредена возраст кога им треба нормален живот. Мислам дека ако живеете во метропола како Њујорк, Лондон или каде било, тоа е одлично и возбудливо во вашите 20-ти и 30-ти години.

Но, потоа доаѓа момент кога работите што некогаш беа одлични и стимулативни сега се малку здодевни и исцрпувачки. Сфаќате дека ви треба нешто потивко, па тоа е она што го направивме за нашето семејство“, изјави Килијан.

И покрај желбата за мирен живот, тој повторно се враќа на светската сцена со улогата во Oppenheimer, биографски филм за физичарот Роберт Опенхајмер, креаторот на атомската бомба.

Иако филмот почна да се прикажува во кината на 21 јули 2023, критичарите веќе му предвидуваат номинација за Оскар.

За улогата на славниот физичар, Марфи ослабе драстично, а имало денови кога, наводно, јадел по само еден бадем и ништо повеќе.

Сепак ова не е прва голема трансформација на Килијан за некоја улога.

Ирецот15 години бил вегетаријанец, но почнал да јаде месо за да се подготви за улогата на Томи Шелби, бидејќи популарниот лик во Peaky Blinders бил замислен како крупен маж, а не слабичко момче.

И покрај тоа, Марфи признава дека овие промени не му паѓаат тешко бидејќи си ја обожава работата, колку и да е стресна на моменти.