Младиот шпански тенисер Карлос Алкараз, водечки на АТП листата, се пласира во полуфиналето на Ролан Гарос, откако во четвртфиналето убедливо го совлада Гркот Стефанос Циципас со 6-2, 6-1, 7-6/5.

Алкараз сега води со 5-0 во меѓусебни дуели, а Гркот му пружи посилен отпор дури на крајот од третиот сет кога спаси три меч топки, па направи брејк, но не можеше повеќе од тоа.

Алкараз во полуфиналето ќе игра против Новак Ѓоковиќ, кој го совлада Русинот Карен Хачанов во четири сета. Тоа ќе биде нивни втор дуел, а првиот лани на Мастерсот во Мадрид го доби Алкараз во тај-брејкот од третиот сет.