Австралиската федерална влада следната недела ќе претстави предлог-закон за забрана на јавно прикажување нацистички симболи во Австралија, соопшти Советот за австралиско-израелски и еврејски прашања (AIJAC), кој исто така ја поздрави најавата, пренесува „Хералд сан“.

Најавата доаѓа неколку дена откако полицијата во австралиската држава Викторија објави дека истражува двајца млади неонацисти, Нејтан Бул и Мајкл (Микл) Нелсон за прикажување нацистичкиот поздрав за време на протестот пред Државната библиотека на Викторија во централната деловна област во Мелбурн во неделата.

Извршниот директор на AIJAC, д-р Колин Рубенштајн, истакна дека тие веруваат оти овој закон ќе испрати јасна порака до австралиската заедница дека Австралија како нација нема да ги толерира оние што се обидуваат да предизвикаат поделби преку промовирање идеологија, која се карактеризира со расизам, индустријализиран геноцид и масовно убиство.

Предлог-законот доаѓа во време кога антисемитизмот се зголемува на глобално ниво и преминува во мејнстрим-дискурсот на многу разни начини – процес што во Австралија беше поттикнат од јавните истапи на неонацистичките насилници на улиците на Мелбурн и други градови.

„Освен ако и сè додека нема последици за нивните постапки, можеме да очекуваме неонацистите да станат уште подрски, со сите деструктивни последици што ги создаваат за хармонијата во заедницата и за правата на ранливите малцинства“, продолжи Рубенштајн.

Претходно во март, премиерот на Викторија ги осуди нацистичките поздрави на протестот во Мелбурн како „обид да се жртвуваат малцинствата користејќи зла идеологија“.

Австралиската федерална влада почна да работи на предлогот за забрана на нацистичкиот поздрав неколку месеци по инцидентот.

Викторија во декември усвои закони со кои се криминализира јавното прикажување нацистички симболи во обид, како што рече централно-левичарската лабуристичка влада – да се сузбијат антисемитизмот и омразата.

Во мај Комисијата за борба против клеветата (ADC) ја повика владата на Викторија да ја забрани продажбата на нацистички сувенири откако се одржа аукција на такви сувенири на интернет.

Аукцијата беше одржана од Oldies Collectables и вклучуваше разни предмети вклучувајќи медали за нацистичка служба, разгледници и оружје од Третиот Рајх, поштенски марки од нацистичка Германија и нацистичка лента, меѓу другите предмети. Многу од артиклите се веќе продадени.