Едно лице загина во пожар што избувнал во понеделникот по 20 часот во ќуќа на улица „Пиринска” број 26 во Струмица.

Според информациите од ТППЕ Струмица, загинатиот во пожарот е член на семејството кое живеело во куќата и засега се непознати причините за трагедијата.

Пожарот е пријавен во 20:16, а во гаснењето учествувале три против пожарни возила и 9 пожарникари. Пожарот е ликвидиран за еден час, но за жал во него има загинато едно лице, информираше командирот на ТППЕ Струмица, Александар Гудев.