Македонија, земја без излез на море во Југоисточна Европа е вистински скриен скапоцен камен кој изобилува со пејзажи што го одземаат здивот, богата историја и живописно културно наследство, објави CNBC под наслов Македонија – скриениот скапоцен камен во Југоисточна Европа

Македонија често останува неоткриена од туристите, засенета од нејзините поистакнати соседи. Но, не дозволувајте нејзината скромна големина да ве измами – овој скриен скапоцен камен изобилува со пејзажи што го одземаат здивот, богата историја и живописно културно наследство. Ајде да тргнеме на патување за да истражиме некои од најкул нештата што може да се направат во Македонија, дестинација за патување со неверојатна патека која ветува незаборавни искуства.

Охрид: Светско наследство на УНЕСКО


Нашата прва станица не води во волшебниот град Охрид, место на светско наследство на УНЕСКО. Поставен на позадината на Охридското Езеро, едно од најстарите и најдлабоките езера во Европа, Охрид зрачи со шарм на секој агол. Изгубете се во тесните улички на стариот град, каде историјата оживува со калдрмата и средновековната архитектура. Откријте ја црквата Света Софија, симбол на духовното значење на градот и одушевете се пред манастирот Плаошник, доказ за богатото културно наследство на регионот.

Откопување на антички богатства во Хераклеја Линкестис


Следно, одиме во близина на градот Битола да ги истражиме интригантните урнатини на Хераклеа Линкестис. Чекорете назад во времето додека талкате низ остатоците од овој антички град, основан во 4 век п.н.е. Восхитувајте се на извонредно зачуваниот амфитеатар, каде што некогаш се собирале луѓето за забава и шетајте меѓу остатоците од храмовите и бањите. Хераклеја Линкестис нуди волшебен поглед во минатото, оставајќи ги посетителите во стравопочит од архитектонската моќ на античкиот свет.

Авантурата ве чека во Националниот парк Маврово

Вљубениците во природата и авантуристите на отворено ќе најдат утеха во живописните предели на Националниот парк Маврово. Вистински рај од планини, езера и шуми, овој парк о одзема здивот и нуди изобилство од пешачки патеки погодни за сите нивоа на вештини. Потопете се во спокојството на природата додека поминувате по добро обележаните патеки, наситувајќи се со прекрасните глетки по патот. Без разлика дали барате лежерна прошетка или предизвикувачка експедиција, Националниот парк Маврово сигурно ќе го плени вашиот авантуристички дух.

Откривање на Националниот парк Маврово во Скопје

Ниту една посета на Македонија не би била целосна без истражување на главниот град Скопје. А сместена на врвот на еден рид, со поглед на градскиот пејзаж, се наоѓа прекрасната тврдина Кале. Датира од 6 век, ова историско упориште е сведок на текот на времето и на одливот и текот на историјата. Започнете патување низ вековите додека талкате по неговите ѕидини, восхитувајте се на античката архитектура и уживајте во панорамскиот поглед на Скопје долу. Тврдината Кале е симболична знаменитост што ја обединува суштината на минатото и сегашноста на Македонија.

Уживајте во кујната на Македонија

Ниту едно патувачко искуство не е целосно без уживање во локалната кујна, а кулинарските задоволства во Македонија сигурно ќе ги привлечат вашите вкусови. Спој на турски, грчки и балкански влијанија, гастрономијата на земјата нуди прекрасен спектар на вкусови. Искусете го прекрасното тавче гравче, традиционално јадење со грав зготвен до совршенство во глинен сад. Почестете се со сладок и солен бурек, популарно пециво кое ќе ве остави да копнеете за повеќе. И не пропуштајте го ајварот, вкусен намаз направен од печени црвени пиперки и модар патлиџан – вистинско кулинарско уживање. (Си-ен-би-си)