Роберт Де Ниро (80) на Оскарите дојде со 35 години помладата девојка Тифани Чен.

Парот до наградата дошол држејќи се за рака, а потоа топло се збогувале со колегите на Де Ниро.

Де Ниро и Чен минатата година ја добија ќерката Гиа Вирџинија. Тие се запознале за време на снимањето на комедијата „Приправник“ од 2015 година, во која Ченг глумела инструкторка по Таи Чи. Тие официјално се во врска од 2021 година.

Де Ниро беше номиниран за најдобра споредна машка улога за улогата на Вилијам Хејл во филмот „Убијци на цветната месечина“ на Скорсезе.