Џејлен Браун (26) го потпиша најголемиот договор во историјата на НБА.

Кошаркарот на Бостон го продолжи договорот со Селтикси и за пет сезони ќе заработи дури 304 милиони долари. Договорот стапува во сила од сезоната 2024/2025, а на Браун му е гарантирана целосна исплата. Договорот, исто така, вклучува и трговски удар, односно финансиски бонус во случај Браун да се тргува.

Рекордниот договор претходно беше во сопственост на Никола Јокиќ, кој минатата година ја продолжи верноста кон Денвер Нагетс на пет години за 276 милиони долари. Браун оваа година би можел да добие 28 милиони долари повеќе од Бостон поради зголемувањето на платата за претстојната сезона.

Продолжување на договорот како она што го доби Браун е можно само доколку играчот продолжи да игра за својот прв тим во лигата, што е случај со него. Во исто време, тој мора да има одиграно најмалку седум сезони во НБА, а Браун одиграл токму толку. На крајот, за да може играчот да добие такво продолжување на договорот, тој мора да исполни еден од трите услови:

1) Мора да биде именуван во еден од сите-НБА тимовите во сезоната пред продолжувањето или во две од трите сезони пред продолжувањето.

2) Мора да биде прогласен за одбранбен играч на годината во сезоната пред продолжувањето или во две од трите сезони пред продолжувањето.

3) Мора да биде прогласен за МВП најмалку еднаш во трите сезони пред продолжувањето.

Браун го исполнил овој прв услов. Минатата сезона тој беше вклучен во втората најдобра петорка во лигата и со тоа го заслужи правото на т.н. продолжување на договорот со супермакс.

Во исто време, можеби ќе се запрашате што ќе се случи со Џејсон Тејтум, кој се уште е прва ѕвезда на Селтикси, додека Браун е нивниот втор најдобар играч. Следното лето и Тејтум ќе има право на вакво продолжување на договорот бидејќи веќе ги исполнил потребните услови, па Бостон би можел да одвои 70% од салари капот за двајцата играчи.

Да додадеме дека Браун, покрај тоа што минатата сезона беше вклучен во втората најдобра петорка во лигата, досега во кариерата беше само два пати Ол-стар – во 2021 и 2023 година. Минатата сезона беше негова најдобра досега и имаше просек од 26,6 поени, 6,9 скока и 3,5 асистенции по натпревар.