Формула 1 го објави календарот за идната 2024 година во која ќе се возат 24 гранпирија, но овојпат дури три ќе бидат саботни трки, како еден од новитетите во „октанскиот циркус“.

Сезоната стартува од Бахреин и ќе заврши со трката во Абу Даби, а ќе останува тринеделниот одмор во август меѓу сезоната.