Американската актерка Џенифер Анистон денеска проговори за неодамнешната смрт на нејзиниот колега од серијата „Пријатели“ Метју Пери, велејќи дека неговата смрт длабоко ја потресе. „Ова длабоко ме потресе… Да се ​​збогуваме со нашиот Мети беше како луд бран на емоции што не сум ги доживеала досега“, напиша Анистон на Инстаграм.

Таа додаде дека секој доживува загуба во одреден момент од животот – „загуба на нечиј живот или губење на љубовта“. „Кога навистина ќе ве погоди таква тага, чувствувате и моменти на радост и благодарност што сте сакале некого толку длабоко“. И ние го сакавме длабоко. Тоа беше дел од нашата ДНК. Секогаш бевме шестмина. Ова беше избрано семејство кое засекогаш го смени правецот на тоа кои бевме и каков ќе биде нашиот пат“, изјави Анистон. Таа истакна дека Метју Пери секогаш сакал да ги смее луѓето.

„Како што самиот рече, ако не слушаше смеа, мислеше дека ќе умре. Неговиот живот буквално зависеше од тоа. И ова момче успеа во тоа. Не насмеа сите. И многу се смеевме. Си пишувавме пораки во последните неколку недели. Смеење и плачење, па повторно смеење. Ќе ги чувам засекогаш“, напиша Анистон.

Таа објави и слика од порака со Метју Пери „дека ме испрати од никаде еден ден“. Мети, многу те сакам и знам дека сега си потполно смирен и дека не те боли. Разговарам со тебе секој ден. Понекогаш речиси можам да те слушнам како велиш „дали можеш да станеш полуда?“ Почивај братче. Секогаш ми го разубавуваше денот“, заклучи Џенифер Анистон. Метју Пери почина на 28 октомври на 55-годишна возраст.

Тој е пронајден мртов во својот дом во Лос Анџелес, а причината за смртта останува непозната. На почетокот на ноември тој беше погребан на гробиштата Форест Лон во близина на Лос Анџелес, каде почиваат многу филмски ѕвезди, а се наоѓа во близина на студиото на Ворнер Брос, каде што се снимаше „Пријатели“. Покрај семејството и најблиските пријатели, на погребот присуствуваа и колешките од „Пријатели“ на Метју, Лиза Кудроу, Кортни Кокс, Дејвид Швимер, Мет Лебланк и Џенифер Анистон.