Манчестер јунајтед прокоцка водство на гостувањето кај Копенхаген и загуби со 3-4 во четвртото коло од групната фаза во Лигата на шампиони (ЛШ).
Натпреварот почна на најдобар можен начин за „ѓаволите“ откако Расмус Хојлунд двапати се најде на вистинското место и двапати ја затресе мрежата на домаќините за предност од 2-0 на Јунајтед.
Меѓутоа по црвениот картон на Маркус Рашфорд сè тргна лошо за гостите за кои следеше пекол во Данска. Копенхаген до крајот на првото полувреме израмни на 2-2 и најави неизвесно второ полувреме.
Бруно Фернандеш од пенал во 69. минута повторно ги врати гостите во водство (3-2), но Копенхаген во финишот тргна на сè или ништо, па така во 83. минута погоди преку Лерагер за 3-3, а потоа 17-годишниот Бардџи го шокира „ѓаволите“ и ги постави конечните 4-3.
Баерн, Реал, Интер и Реал Сосиедад изборија место во нокаут фазата.
Баерн Минхен, во А групата, дури во финишот успеа да го скрши отпорот на Галатасарај. Кејн продолжи со теророт врз противничките голмани. Англискиот репрезентативец погоди во 80. и 86.минута. Бакамбу во 93.минута го постигна почесниот гол за Галтасарај.
Реал славеше против Брага со 3:0. Гостите не реализира пенал во шестата минута. Лунин го одбрани ударот на Џало. Казната стигна преку Брахим Дијаз, а во вториот дел победата на Реал ја потврдија Винисиус и Родриго.
Интер долго се мачеше во Салцбург, против најмладиот тим во Лигата на шампионите. Домаќинот падна од белата точка во 86.минута. Пеналот за Интер го реализираше Лаутаро Мартинез.
Арсенал се доближи до место во осминафиналето со победата над Севилја од 2:0. Тросар го отвори резултатот во 29.минута, а во вториот дел Сака го постави конечниот резултат.
Еден гол на ветеранот Лук Де Јонг го реши победникот на натпреварот во Ајндховен меѓу ПСВ и Ленс.