Aктуелниот шампион Денвер продолжи со одличните настапи во НБА лигата и во натпреварот против Голден Стејт тимот на Јокиќ славеше со 108:105.
И во овој натпревар главен на теренот беше српскиот кошаркар кој запиша дабл-дабл од 35 поени, 13 скокови и пет асистенци. Реџи Џексон додаде 20 поени и шест асистенции, а на Денвер му одеше во прилог и тоа што Стеф Кари немаше своја шутерска вечер и мечот го заврши со 23 поени.
Солиден настап имаше и Лука Дончиќ со 31 поен и осум асистенции, но неговиот Денвер беше поразен од Торонто со 116:127.
Лејкерси забележаа тежок пораз нагости кај Хјустон од 34 поени разлика (128:94). На паркетот „Езерџиите“ беа без Дејвис, а тоа очигледно многу влијаеше на неговата игра. Леброн Џејмс уфрли 18 поени, додека во победничкиот тим најефикасен беше Грин со 28 поени.
НБА РЕЗУЛТАТИ: Шарлот – Вашингтон 116-132, Индијана – Јута 134-118, Филаделфија – Бостон 106-103, Бруклин – ЛА Клиперс 100-93, Њујорк – Сан Антонио 126-105, Чикаго – Феникс 115-116 (по прод.), Хјустон – ЛА Лејкерс 128-94, Мемфис – Мајами 102-108, Милвоки – Детроит 120-118, Минесота – Њу Орлеанс 122-101, Оклахома – Кливленд 128-120, Далас – Торонто 116-127, Денвер – Голден Стејт 108-105, Сакраменто – Портланд 121-118 (по прод.)