Кошаркарите на Денвер синоќа на домашен терен го победија тимот на Бостон со 123:111, со уште една одлична партија на Никола Јокиќ. Јокиќ постигна 30 поени, со 12 скока и асистенции за втор последователен трипл-дабл, а деветти оваа сезона. Српскиот кошаркар погоди десет од 13 удари од поле, не погреши од линијата за слободни фрлања – осум од осум.

Брус Браун додаде 21 поен за победничкиот тим, Мајкл Портер додаде 19, Арон Гордон 18, а Бони Хиланд 17 поени.

Во редовите на Бостон најдобар беше Џејлен Браун со 30 поени, додека првиот вицешампион на Јокиќ во трката за МВП, Џејсон Тејтум натпреварот го заврши со 25 поени.

Ова е седма победа за Денвер во последните осум натпревари и е прв во поредокот на Западната конференција на НБА со 24 победи и 12 порази. На спротивната страна Бостон ја прекина серијата од четири триумфи и е лидер на Истокот со скор 26/11.

НБА, резултати:

Денвер Нагетс – Бостон Селтикс 123:111

Мемфис Гризлис – Сакраменто Кингс 118:108

Милвоки Бакс – Вашингтон Визардс 95:118