Обилните дождови предизвикани од тропската бура Мавар и сезонскиот дожд продолжија и денес во широк дел од Јапонија, поради што властите издадоа предупредувања за штети и блокираа многу луѓе откако железничките услуги беа прекинати, пренесува Ројтерс.

Иако Мавар ослабе од статусот на супер тајфун, Јапонската метеоролошка агенција (ЈМА) ги повика луѓето да бидат во состојба на висока готовност за лизгање на земјиштето, надојдени реки и поплави во источна Јапонија, истовремено предупредувајќи за лизгање на земјиштето во западна Јапонија.

Едно лице загина како последица на невремето. Околу 7.000 домаќинства во источните и западните региони останаа без струја, но се вршат работи за реставрација, соопшти во саботата Министерството за индустрија.

Возовите со куршуми Шинкансен, суспендирани од Токио до Нагоја во централна Јапонија од петокот, денес продолжија со работа, објави новинската агенција Кјодо.

Се очекува дека времето ќе се подобри во поголемиот дел од Јапонија подоцна во текот на денот, објави јавната телевизија НХК.

Фронтот на дождовната сезона стана поактивен поради приливот на големи количества влажен воздух од Мавар, кој предизвика хаос во Гуам претходно оваа недела.