Лина Ѓорческа, најдобрата тенисерка на Македонија, се искачи за три места на најновата ВТА ранг листа и сега е на 239 место со 312 поени. Овој скок на Ѓорческа се должи на добриот настап на турнирот во Анталија, Турција.
Неделава Ѓорческа ја очекува уште еден ИТФ фјучрс турнир, исто така во Анталија. Со уште еден добар настап таа ќе освои нови поени што ќе значи и напредок на листата.
Кај мажите најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски има пад од четири позиции на АТП ранг листата, на 345-то место
Падот на Ивановски на листата е поради тоа што тој нема настапувано годинава поради повредата на мускулот. Но, последните информации се дека тој е повторно во тренажен процес и оти се очекува наскоро да почне да настапува на турнирите.