Американската шампионка, која се збогуваше со тенисот на последниот УС Опен, отвора прозорец за враќање на теренот: „Да стоите во место е потешко отколку што замислував“

„Никогаш не кажувај никогаш“, изјави Серена Вилијамс веднаш по пензионирањето на минатогодишниот УС Опен, кога беше поразена од Ајла Томљановиќ. И месеци подоцна, најсилната тенисерка во последните 25 години, сè уште продолжува да го кажува тоа, не затворајќи ја вратата за нејзиното враќање, можеби еднократно, само за повторно да види каков ефект ќе има.

Американската шампионка, 23-кратна победничка на Грен слем, во интервју за Си-Би-Ес искрено призна дека сè уште не е способна мирно да го изговори зборот „пензија“.

„Едноставно чувствувам дека пензионирањето е толку голем збор за некој на моја возраст“, ​​рече Серена. – Па дури и концептот на повлекување не е нешто што можам да го прифатам со спокојство.

На најмладата од Вилијамс, 41, изгледа и „досадува“, во извесна смисла, нејзината нова нормалност:

„Во моментов си дозволувам да бидам уморна, да се опуштам и понекогаш да бидам сама – вели таа – но, потешко отколку што некогаш сум замислувала. Никогаш порано не сум си дозволила да правам нешто вакво. Сигурно се развивам, но сè ми изгледа толку поинаку кога ќе се пензионираш”.

На Серена ѝ недостига многу тенисот, а нејзиното враќање, макар и само како „последен танц“, би било вистински божји дар за фановите.

Но што прави навистина денес Серена?

Пред некој ден, телевизиска екипа на CBS дојде да ја посети Серена на нејзината фарма во Флорида, каде што тенисерката живее со нејзиниот сопруг, претприемачот Алексис Оханјан и ќерката Олимпија.

На фармата се занимаваат со земјоделство. Одгледуваат овошје и зеленчук и чуваат неколку кокошки. Точно, тешко е да се замисли како тенисер се „дружи“ со кокошки.

Од добиток, има бик со необично име – Антонио Енрике Кортез. Антонио – во чест на актерот Антонио Бандерас, Енрике – во чест на пејачот и сопругот на тенисерката Ана Курникова, Енрике Иглесијас, Кортез – презимето на главните ликови во филмот „Деца шпиони“ (татко на семејството Кортез, Патем, го играше Бандерас).

За домашно милениче има пони, со кое ќерката Олимпија се занимава со јавање. Олимпија е љубителка и на рагбито, кое во САД го нарекуваат фудбал. Петгодишното девојче е дури и косопственик на женскиот фудбалски клуб Ангел Сити – таков подарок ѝ дале мама и тато.

Најочекуваните прашања на Серена и беа поставени кога станува збор за тенискиот терен, кој е на фармата:

Што чувствувате кога ќе го погледнете?

– Олеснување. Многу ми е драго што не морам да тренирам по два часа на ден. Но се чувствувам тажно гледајќи стари фотографии или турнири: „Ох, ми недостига ова“ – си велам. Тогаш се чувствувам поинаку.

Дали ја оставивте вратата малку подотворена за да се вратите?

– Не. Целиот живот му го дадов на тенисот и време е да се посветам на нешто друго. Тато вели: „Серена, изиграј уште неколку Грен слемови“, а јас одговарам: „Тато, доста е“.

Она со што тенисерката сè уште не може да се помири е дека нејзиниот сегашен живот се нарекува пензија, иако самата пред неколку месеци на социјалните мрежи му напиша на Федерер: „Добредојде во клубот на пензионери“.

Серена сега има 41 година. Ова е возраст во која е тешко да се пробие во светската тениска елита во сингл, но може да се обиде да успее во двојки. Згора на тоа, нејзината главна партнерка во кариерата, нејзината постара сестра Венус, се уште е во редовите и не се откажува од омилениот спорт. Можеби така ѝ ја остава отворена вратата на тенисот на Серена.