Арнолд Шварценегер е во љубовна врска со унгарската актерка Тимеа Палачик, потврдил извор за Us Weekly.

„Арнолд ужива во својот живот и излегувања, но многу му се допаѓа Тимеа. Тие се уште официјално не потврдиле дека се заедно, но неговите пријатели гледаат како е со неа и мислат дека ќе биде наскоро“, изјавиле неименуван извор, нагласувајќи дека 76-годишниот Шварценегер и 41-годишниот Палачик се запознале преку заеднички пријатели. Според инсајдерот, Шварценегер и Палачик „некое време биле во иста орбита“ поради нивното слично потекло, објави Us Weekly.

“Тие навистина добро се погодија од моментот кога се запознаа. Ги преземаат работите бавно, но се многу сладок пар и секогаш се смеат и се кикотат. Таа го прави да изгледа многу млад”, додал изворот.

Шварценегер и Палачик, сопственичка на ресторанот во Лос Анџелес, Ноба Будимпешта и актерка во „Wonder Woman“, се во врска од почетокот на овој месец. Дуото е забележано како се бакнува за време на неделното возење велосипед на 12 ноември во Венис Бич, Калифорнија.

Шварценегер последен пат бил во врска со физиотерапевтката Хедер Милиган која започнала во 2012 година, иако не е познато кога раскинале. Тој претходно беше во брак со Марија Шрајвер од 1986 до 2011 година. Поранешниот гувернер на Калифорнија и 68-годишната Шрајвер имаат четири деца: Кетрин, Кристина, Патрик и Кристофер. Шварценегер е исто така татко на синот Џозеф, кој го дели со поранешната куќна помошничка Милдред „Пати“ Баена. Имено, за време на бракот со Шрајвер, Шварценегер имал афера со Баена која сега има 62 години и со неа добил син.

„Мислам дека на моето семејство му нанесов доволно болка со моите сра*а“, рече Шварценегер во документарецот за него, кој беше објавен во мај. „Сите мораа да страдаат. Марија мораше да страда. Децата мораа да страдаат. Џозеф. Неговата мајка. Сите… Ќе морам да живеам со тоа до крајот на мојот живот“.

Шварценегер и Шрајвер конечно го финализираа својот развод во декември 2021 година, шест месеци пред да постигнат спогодба. Тие се договорија Шрајвер да добие половина од пензионерските сметки на Шварценегер.

По разделбата, Шварценегер и Шрајвер ги оставија своите проблеми настрана за заедно да ги одгледуваат своите деца и внуци.