Вечерва во Милано се игра реваншот помеѓу Интер и Милан во Лигата на шампионите.

Фудбалерите на Милан кои минатата сезона ја освоија Серија А сега играат сезона со многу осцилации, но сепак стигнаа до полуфиналето од најелитното европско натпреварување. Во првиот натпревар од полуфиналето против градскиот ривал потфрлија и загубија со 2:0, па вечерва ќе имаат тешка задача да се изборат за финале.

Интер до водство од 0:2 дојде по само 11 минути игра, а Интер имаше шанси да дојде и до поубедлива предност, но не ги искористи своите шанси. Милан е во криза го покажа тоа и поразот од Специја викендов во Серија А, со што дополнително си ги намали шансите за место во ЛШ преку Серија А наредната сезона.

Пиоли покрај слабата форма има и кадровски проблеми, сезоната за Бенасер заврши, Леао не играше во првиот полуфинален натпревар, додека за викендот не настпаија Месиас и Круниќ.

Интер има се во свои раце, а Милан мора да даде се од себе, па и повеќе од тоа за да успее да направи пресврт.