Португалската ѕвезда Кристијано Роналдо ги постигна сите четири гола во поразот од 4-0 на Ал Насер против Ал Вехда во натпревар од лигата на Саудиска Арабија. Петкратниот освојувач на „Златната топка“ имаше тежок почеток на својата магија во саудискиот клуб, губејќи на турнирот во Суперкупот на земјата и го постигна својот прв гол за клубот дури минатата недела.

Сепак, Роналдо беше во врвна форма против Ал Вехда и постигна два гола пред паузата и уште два во вториот дел. Првиот гол на натпреварот беше 500. гол на Португалецот во националните првенства. Тоа беше 61-ви хет-трик за Португалецот во кариерата, а интересно е што тој постигна три или повеќе гола на натпревар 31 пати откако наполни 30 години, еден повеќе отколку пред да наполни 30 години.

„Ал Насер“ го дели првото место во рангирањето со „Ал Шабаб“, двата тима имаат по 37 бода, но избраниците на Кристијано Роналдо одиграа натпревар помалку.