Причини за згрутчување на крвта:

Јадење слаб квалитет на храна и вода;

Слезина болест;

Намалување на телото со токсини (обично се забележува кај пациенти над 50 години);

Недостаток на ензими за разградување на хранливите материи;

Дехидрација, продолжено изложување на сонце;

Прекумерна физичка активност;

Живеат во неповолна клима.

Овие фактори влијаат на квалитетот и густината на крвта. Рани манифестации на патологија се поспаност, замор, раздразливост, губење на меморијата, депресија.

Болести кои предизвикуваат вискозитет на крв: проширени вени; срцева болест; атеросклероза; церебрална хеморагија.

Во отсуство на компензационен третман, сето ова може да доведе до формирање на тромби.

Што да се земе:

Кефир и јогурт од кравјо млеко.

Диетално месо – пилешки гради, мисирка (без кожа и маснотии).

Пациентите треба да пијат повеќе течности – водата го намалува вискозноста на крвта и ја подобрува апсорпцијата на хранливите материи. Возрасно лице треба да пие околу 2 литри чиста вода на ден.

Исто така е корисно да се пијат билни и овошни чаеви (ѓумбир, јагода, малина, брусница) и сокови од свеж зеленчук и овошје.

Лута црвена пиперка

Таа е природна замена за аспирин бидејќи содржи салицилати, што го прави лекот за прва помош за разредување на крвта.

Лук

Кога е зачинет со суров лук, садот бара помалку сол. Друг плус на лук е спречување на атеросклероза. Колку помалку формации во садовите, толку послободно циркулира крвта.

Куркума

Уште еден превентивен зачин. Куркумата, како лукот, го нормализира нивото на холестерол во крвта. Но, за разлика од него, тој нема горлив вкус и светла миризба.

Цимет

Исто така, содржи куркумин, иако во помали концентрации. Ставете ја торбата со овој зачин на видно место и додадете во омилените пијалоци или десерти.

Домати

Доволно е три до четири свежи домати на ден. Салицилати – деривати на салицилна киселина, делуваат на крвните тромбоцити, спречувајќи ги да се лепат заедно. Ефектот на зајакнување на циркулаторниот систем е надополнет со витамин Ц и ликопен.

Малини

Овошен пијалок направен од свежо овошје, ароматичен чај од суви лисја ќе го намали нивото на холестерол и ќе спречи атеросклероза.

Брусница

Природните антиоксиданти му помагаат на телото да го зајакне имунитетниот систем, да го намали воспалението и да го зајакне кардиоваскуларниот систем.

Боровинки

Витамини А и Ц се борат против згрутчувањето на крвта.

Доволно чиста вода, разни зачини и овошје во вашата исхрана ќе ви овозможат да не се грижите за опасноста од тромбоза.