Некогаш една од најголемите филмски ѕвезди,убавата Бриџит Фонда  денес е целосно непрепознатлива поради вишокот килограми, а долги години избегнува јавни настапи.

Имено, 59 годишната актерка Бриџит Фонда е снимена викендов во Лос Анџелес. Папараците успеваат да ја „уловат“ актерката само кога таа оди во маркет. Бриџит во таа прилика скоро секогаш е во широка облека, без шминка и со несредена коса.

Последен пат Бриџит беше видена во јавност во септември 2022 година, а од Холивуд се повлече во 2002 година.

Убавата актерка најмногу ја паметиме по улогата во Џеки Браун на Квентин Тарантино. Глумеше и во филмовите „Рекламата носи смрт“, „Патот без враќање“, „Совет од два милиони долари“.

Бриџит Фонда беше на врвот на својата слава во 80-тите и 90-тите години на минатиот век.

Во 2003 година се омажи за Дени Елфман и целосно се посвети на тивкиот, семеен живот на нејзиниот ранч во Санта Барбара.

Во 2005 година, парот го доби синот Оливер.