Хокеарите на Вегас голден најтс ноќеска ја победија Флорида пантерс со 9:3 (2:0, 4:1 и 3:2) во натпреварот број 5 од финалето на Стенли купот и го освоија шампионскиот трофеј.

 До историската прва титула Вегас дојде со 4:1 во финалната серија.

 Клубот игра во НХЛ од 2018 година. Во нивната прва сезона, „Златните витези“ загубија во финалето на плејофот од Вашингтон.