Обожавателите на британскиот пејач Хари Стајлс застанаа во одбрана на ѕвездата откако неговиот бакшиш од 2015 година осамна на социјалната мрежа Тик-ток.

Снимката на Тик-ток ја прикажува сметката заедно со фотографијата на Стајлс со сопственикот, која се чини дека е изложена во ресторанот.

Сметката изнесувала вкупно 72,50 долари, а Стајлс оставил бакшиш од 5 долари.

„Не е добар во математика“, стои во описот на објавата.

Видеото собра милиони прегледи и стотици коментари од обожавателите кои го бранат пејачот.

„Дефинитивно не ја разбрал културата на бакшишот, затоа што тој е од Британија, смирете се“, „Покрај тоа, земал и храна за дома. Јас не оставам ништо зад себе кога имам храна за носење“, пишуваат тие.

Обожавателите се присетиле во коментарите како музичарот бил во ресторан на Карибите со пејачката Адел (35) во 2020 година и оставил бакшиш од 2.020 долари, додека сметката изнесувала 472,50 долари.

Меѓутоа, ги има и оние кои го прозиваат Стајлс, со оглед на тоа што тој и во 2015 година „тежел“ милиони долари, а оставил бакшиш од само 5 долари.