Анимираната комедија Family Guy не е обожавател на кралските архетипови.

Комедијата на „Фокс“ не се плашеше да упати неколку навреди кон принцот Хари и Меган Маркл, војводата и војвотката од Сасекс, во епизодата што се емитуваше во неделата навечер.

Во серијата, сега во својата 23. сезона, цртаните верзии на војводата и војвотката од Сасекс се појавуваат покрај базен откако главниот лик Питер Грифин се споредува себеси со кралската двојка додека седи во бар со своите пријатели.

Загрижен дека нема да може да ги врати парите што ги должи, Грифин одлучува дека најдоброто решение ќе му биде да му се спротивстави на светот исто како што направија Хари и Меган во 2020 година кога ги соопштија своите планови да се повлечат од кралските должности во рамките на британската монархија.

„Ќе одам сам, исто како Меган Маркл и принцот Хари“, вели Грифин алудирајќи на нивното неславно напуштање на Британија и преселбата во Америка.

Поранешната актерка (42) и принцот (39) бе цел на анимираната комедија затоа што заработиле милиони фунти од „Нетфликс“ за „да прават никој не знае што“.

Во епизодата Питер Грифин се споредува себеси со Сасекси, кои имаат договор од 81 милион фунти со стриминг-гигантот „Нетфликс“.

Сцената потоа се свртува кон парот, кој се излежува покрај базен во Калифорнија додека батлер им носи пари и му вели на Хари: „Господине, вашите милиони од ‘Нетфликс’ за… никој не знае за што“.

Тон-верзијата на Хари одговара: „Стави ги кај другите“,

Меган потоа му вели на Хари: „Бебе, време е да ја направиме нашата дневна објава за ‘Дел тако’ на ‘Инстаграм’ спонзорирана со 250.000 долари“.

Британскиот принц и неговата американска сопруга потпишаа повеќегодишен договор со „Нетфликс“ за продукција на разни програми. Двојката, која се пресели во Калифорнија со својот син по откажувањето од кралските должности во Велика Британија, се обврза да снима документарни филмови, документарни серии, играни филмови и програми за деца.

„Меган и Хари“, првата серија од шест дела, се најде на насловните страници кога беше објавена во 2022 година и го достигна врвот на топ-10 листата на „Нетфликс“. Но, првата соло серија на Хари на „Нетфликс“, Heart of Invictus, не успеа да се најде во првите десет најгледани содржини на стримерот на денот на нејзиното објавување.