Заменик-претседателот на политбирото на Хамас за Газа, Халил ал-Хаја, рече дека палестинската милитантна група е подготвена да се договори за петгодишно примирје со Израел и да се претвори во политичка партија доколку палестинската држава со границите од 1976 година. воспоставено, што претставува познато „решение со две земји“.

Ал Хаја, претставник на Хамас во преговорите за прекин на огнот и враќање на заложниците, ќе изјави дека групата ќе прифати „целосно суверена палестинска држава на Западниот брег и појасот Газа и враќање на палестинските бегалци во согласност со меѓународните резолуции .

Во интервју за Асошиетед прес, тој додаде дека во тој случај военото крило на Хамас ќе биде распуштено.

„Сите искуства на луѓето кои се бореле против окупаторите, кога се осамостојат и ги освоиле своите права и својата земја, што направиле овие сили? Тие се претворија во политички партии, а нивните борбени сили се претворија во национална армија“, рече Ал Хаја.

Тој оцени дека долго најавуваната израелска копнена офанзива во градот Рафах нема да го победи Хамас.

„Израелските сили не уништија повеќе од 20 отсто од силите на Хамас. Ако не можат да го завршат Хамас, кое е решението? Решението е договор“, изјави Ал Хаја.

Хамас, како што наведе, направи отстапки за време на преговорите со Израел, но нема да се откаже од барањето за траен прекин на огнот и целосно повлекување на израелските војници.

„Ако не сме убедени дека војната ќе заврши, зошто да ги предадеме затворениците?”