Поранешен службеник на ЦИА е осуден на 40 години затвор поради протекување податоци до кои дошол Викиликс.

Тој е осуден по повеќе обвиненија: шпионажа, компјутерско хакирање, непочитување на судот, давање лажни изјави пред ФБИ и поседување слики за сексуална злоупотреба на деца.

– Џошуа Шулте ја предаде својата земја со извршување на некои од најгрозоморните злосторства на шпионажа во американската историја, рече јавниот обвинител.

Шулте ги отфрли сите обвинувања.

Обвинителите го обвинија дека ги обелоденил алатките на ЦИА „Vault 7“, кои им овозможуваат на разузнавачите да хакираат паметни телефони и да ги користат како уреди за прислушување.

Шулте (35) му дал на Викиликс 8.761 документ во 2017 година, што е најголемото нарушување на податоците во историјата на ЦИА, соопшти американското Министерство за правда.

Според Си-Ен-Ен, Шулте бил вработен како програмер во Центарот за кибер разузнавање, кој шпионира терористички организации и странски влади. Обвинителите на судењето изјавија дека во 2016 година тој ги украл информациите и ги дал на Викиликс, а потоа ги излажал агентите на ФБИ за неговата улога.

Тие рекоа дека бил мотивиран од гнев поради кавга на работното место и сакал да ги казни оние за кои сметал дека биле неправедни кон него.

Тој е во затвор од 2018 година.